B E B E K T İ V İ T E

y ü k l e n i y o r

Çocuklarda Tablet ve Telefon Kullanımına İzin Verilmeli Mi?

7 Mayıs, 2024

Bebektivite | Çocuklarda Tablet ve Telefon Kullanımına İzin Verilmeli Mi?

Son yıllarda ebeveynlerin en çok merak ettiği konulardan biri, çocukların tablet, telefon ve televizyon kullanımı. Bu merak genellikle “Çocuğum tablet, telefon veya televizyonu kaç yaşından itibaren kullanmalı?” sorusu etrafında şekilleniyor. Tablet ve televizyonun olası zararları tartışılsa da, bu cihazlardaki eğitim amaçlı uygulamalar da bazı aileleri düşündürüyor.

Amerikan Pediatri Akademisi’nin 21 Ekim 2016’da yayınladığı yeni kılavuz, “2 yaşından küçüklere tablet kullanımını kesinlikle engelleyin” kuralının kapsamını değiştirdi. Yeni kılavuza göre, özellikle küçük bebekler için ekranda ne olduğu değil, odada kimin olduğu önemli.

18 Aylıktan Küçük Bebekler İçin

Amerikan Pediatri Akademisi (APA), 18 aylıktan küçük bebeklerin tablet veya telefonla tanıştırılmaması gerektiğini savunuyor. Ancak, bir istisna var: görüntülü konuşma. Özellikle şehir dışında yaşayan büyük ebeveynlerle yapılan görüşmelerin iletişimi güçlendirdiği düşünülüyor.

18 Ay-2 Yaş Arasındaki Çocuklar İçin

Bu yaş aralığındaki çocuklar, tablet veya telefondaki uygulamalardan kelime öğrenebilirler. Ancak bu öğrenme süreci, ebeveynlerin ekrandaki resimlerin isimlerini veya izlenilen videodaki olayları sözel olarak tekrarlamasıyla gerçekleşir. Burada, ebeveynlerin tablete veya telefona bir kitap gibi davranması önemlidir.

Tablet, telefon veya televizyonla tek başına çok zaman geçiren çocukların dil becerilerinin bozulduğu biliniyor. Dil becerilerinin bozulması (örneğin, geç konuşma veya adlarına yanıt vermeme) genellikle çocukların insanlarla değil, elektronik cihazlarla etkileşime girmesinden kaynaklanır. Ancak, çocukların ebeveyn gözetiminde eğitici uygulamalardan kelime öğrenebileceği de göz ardı edilmemelidir. Bu nedenle, APA “2 yaşından küçüklere tablet kullanımını kesinlikle engelleyin” kuralını, “2 yaşından küçüklerin tek başına tablet, televizyon ve telefon kullanmalarını engelleyin” şeklinde değiştirmiştir.

2-5 Yaş Arasındaki Çocuklar İçin

Bu yaş aralığındaki çocuklar, tablet veya televizyondan öğrendikleri becerileri gerçek dünyaya transfer edebilirler. Bu beceriler erken okuma-yazma, matematik, pozitif sosyal ve duygusal davranışlar olarak tanımlanabilir. APA, bu yaş aralığındaki çocuklar için kullanılan uygulamaların içeriğinin önemli olduğunu vurguluyor. Daha küçük yaş aralığındaki çocuklar için önerilen bu yaklaşım, bu yaş grubu için de geçerlidir: “Çocuğunuzla birlikte olun, ekranda gördüklerini anlamalarına ve yaşamlarına yansıtmalarına yardımcı olun.”

Referanslar

Özel Nuhun Gemisi Aile Danışma Merkezi: https://nuhunmerkezi.com/cocugum-tablet-telefon-ve-televizyonu-kac-yasindan-itibaren-kullanmali/

Bebektivite - Kağan Ardıç
Kağan Ardıç
Pedagog